„Co zrobić, gdy krwawi odbyt?” – to pytanie często stawiają sobie pacjenci, którzy doświadczają tego objawu. Jest to problem, który może wskazywać na poważną chorobę, dlatego też nie można go lekceważyć. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć temat krwawienia z odbytu.

Nawet jeśli krwawienie z odbytu pojawia się tylko raz, wskazana jest wizyta u lekarza. W pierwszej kolejności można udać się do lekarza podstawowej opieki medycznej. Lekarz zbierze wówczas wszystkie szczegóły dotyczące schorzenia takie jak: kolor krwi i jej ilość. Na podstawie tych informacji wskaże dalszą diagnostykę.

Jaki kolor krwi przy hemoroidach?

Dolegliwości tego typu mogą świadczyć o krwawieniu z żylaków odbytu. Pojawia się wtedy żywo czerwona krew na stolcu lub jedynie na papierze. Może temu towarzyszyć świąd i ból przy wypróżnianiu. W miejscach dotkniętych krwawieniami można zauważyć swędzenie. Jeśli dołącza się do tego pieczenie, możemy mieć do czynienia z odparzeniami.

Jaki kolor krwi przy raku jelita grubego?

Ciemnoczerwona krew w stolcu i/lub guz w jamie brzusznej to objawy alarmowe, które mogą wskazywać na raka jelita grubego. Niekiedy krew może być mylnie interpretowana jako objaw żylaków odbytu (hemoroidy), dlatego warto zwrócić się o pomoc lekarską.

Jak odróżnić hemoroidy od raka?

Hemoroidy to stan, w którym naczynia krwionośne w okolicach odbytu i odbytnicy ulegają powiększeniu i stwardnieniu. Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który może rozwinąć się zarówno w jelicie cienkim, jak i grubym. Oba stany mogą powodować podobne objawy, takie jak: biegunki, zaparcia, wąskie stolce. Rak jelita grubego może powodować również uporczywe bóle brzucha lub dyskomfort, w tym gazy, wzdęcia i skurcze. Hemoroidy natomiast nie powodują objawów brzusznych. Dodatkowym, niepokojącym objawem, sugerującym nowotwór (zarówno hemoroidy jak i raka) jest niewyjaśniona utrata masy ciała. Jeśli więc masz problemy ze stresem lub nerwicami mogłoby to być przyczyną twoich dolegliwości a nie hemoroidy lub rak.

Czy przy hemoroidach jest dużo krwi?

Jednak niewielkie krwawienie nie zawsze jest niebezpieczne, szczególnie, jeśli towarzyszy występowaniu hemorrhoids. Hemorrhoids może powodować małe ilości krwi, które mogą być mieszane ze stolcem. Jeśli wydalamy dużo krwi z odbytu lub ta krew pojawia się wraz z objawami takimi jak biegunka lub anemia, powinno się skonsultować z lekarzem – może to oznaczać raka jelita grubego.

Czy hemoroidy mogą być objawem raka?

Wydawałoby się, że to absurd, jednak niektórzy pacjenci cierpiący na tę dolegliwość obawiają się, że ich stan może być poważniejszy niż się początkowo wydawało. Czy słusznie?

Zdaniem profesora Adama Dzikiego, chirurga ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, „hemoroidy nie mają nic wspólnego z rakiem”. Inne przyczyny mogą prowadzić do podobnych objawów – np. krwawienia z odbytu czy swędzenie – dlatego warto udać się do lekarza, aby mógł on postawić prawidłową diagnozę i zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia.

Jak wygląda stolec w przypadku nowotworu jelita grubego?

Jakie są jego objawy?Objawy raka jelita grubego, to przede wszystkim: krwawienie z przewodu pokarmowego (szczególnie krew w stolcu), ból brzucha, zmiana rytmu wypróżnień z naprzemiennymi biegunkami i zaparciami, poczucie niepełnego wypróżnienia oraz „stolce ołówkowate”. Bardzo częstym sygnałem alarmowym jest niezamierzony spadek masy ciała. Zatem, jeśli któryś lub kilka tych objawów nas niepokoi, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać, że na samym początku nowotwory jelita grubego objawiają się często bardzo łagodnie lub wręcz bezobjawowo.

Kiedy krwawią hemoroidy?

Najczęściej wtedy, gdy wypychane są przez odbyt, np. podczas stolca. Gdy krew ma intensywny kolor czerwony i widoczna jest już w muszli klozetowej, a nie tylko na papierze toaletowym – koniecznie trzeba udać się do lekarza, ponieważ może to być sygnał poważnego problemu ze ścianami jelit. Należy natomiast zwrócić uwagę również na ilość spożywanych płynów. Zdecydowanie zalecane jest picie dużej ilości wody oraz soków owocowo-warzywnych – minimum 2 litry dziennie.