Lebioda, zwana także mleczarką lub złocistą różą to roślina, której części możemy spożywać. Młode liście lebiody są łagodne w smaku i doskonałym dodatkiem do sałatek. Jej stare liście są natomiast twardsze i bardziej pikantne. Można je dodać jako dodatek do naleśników, ciast oraz dać im charakteru wzbogacając smak zupom. Smakuje ona także w połączeniu z kaszą jęczmienną. Nasiona lebiody to bogactwo zdrowych tłuszczy, a pędy – duże ilości łatwo przyswajalnego białka.
Spis treści
Na co pomaga Lebioda?
Lebioda wykazuje działanie lecznicze przy przeziębieniu i grypie, ponieważ ma właściwości oczyszczające. Pomaga także przy kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Zioło to można stosować w postaci odwaru sporządzonego na bazie komosy białej.
Jak przygotować Lebiodę do jedzenia?
Po umyciu dokładnie płuczemy i sparzamy wrzątkiem, a następnie kroimy w piórka. Na patelni rozgrzewamy oliwę i dodajemy cebulę. Gdy się zeszkli, dodajemy lebiodę i dusimy pod przykryciem 15 minut. Posiekany czosnek dodajemy na koniec smażenia.
Jak pozbyć się lebiody?
Zwalczanie lebiody jest bardzo ważne, ponieważ ta chwastnica może obniżyć jakość i wielkość plonu. Pojawiają się siewki lebiody często i należy je zwalczać tak szybko, jak tylko to możliwe. Lebioda rozprzestrzenia się szybko i wystarczy jej niewielka ilość (próg szkodliwości dla kukurydzy wynosi 0,5szt./m2, a dla buraków 1szt./m2), żeby osłabić uprawy.Jak można zwalczać lebiode? Można ją zniszczyć metodami mechanicznymipoprzez wykopywanie lub wyrabianie gleby oraz metodami chemicznymi, stosując herbicydy selective.
Co to jest lebiega?
Dlaczego słowniki wskazują na to, że lebiega oznacza człowieka niezaradnego i niezdarnego?
Zapytania te mogą rodzić się na myśl czytelnikom, którzy natrafią po raz pierwszy na to słowo. Otóż, lebiega to nic innego jak określenie osoby, która cechuje się brakiem umiejętności w wykonywaniu podstawowych czynności. Poza tym, slowniki uznają lebiegę za słowo obraźliwe. Jest ono stosowane zazwyczaj wobec osób dorosłych przez dzieci lub młodzież. Warto pamiętać, że każdy człowiek ma swoje mocne i słabe strony, a określeniu lebiega powinniśmy się więc wystrzegać.
Jak jeść Lebiode?
Najbardziej wartościowe pod względem składników odżywczych są młode pędy rośliny, starsze są uważane za trujące – należy je sparzyć wrzątkiem przed dodaniem do potrawy. Młode liście lebiody warto dodawać do sałatek, stare jako dodatek do naleśników, ciast czy zup.
Czy Lebioda jest jednoroczna?
Tak, jest to roślina jednoroczna. Czy polska nazwa tej rośliny brzmi „komosa biała”? Tak, komosa biała to także popularna polska nazwa tej rośliny.
Czy Lebiode można jeść na surowo?
Tak! Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podawać sobie Młode pędy i listki komosy białej na surowo jak sałatkę. Z dodatkiem warzyw ta propozycja staje się bardziej sycąca i możemy ugotować dowolne danie warzywne. Jeśli ktoś ma ochotę podgotować pierogi czy tarcie, to również można użyć tej rośliny zamiennie ze szpinakiem. Pamiętajmy że można zebrac takze nasiona lebiody ,które przypominaj quino i mogą być spożywane po ugotowaniu ( choć to bardzo czasochlonne zadanie)
Jak się inaczej nazywa Lebioda?
Najczęściej spotykane wyrazy bliskoznaczne słowa to: niemota, oferma, ciapa, patafian, niezguła, ciamajda, safanduła, sierota, popapraniec, gamajda, niezdara, faja , niedorajda , ecie-pecie , ciemniak , ciećwierz , nieudacznicyk , noga ofiary losu , fajtłapa gapa łamaga kaleka życiowa roztrzepaniec trąba
Dlaczego Lebioda ma tak wielu przydomków? Najczęściej jest kojarzona z osobami starszymi lub chorymi. Często jest też uważana za osobę bezużyteczną i mało wartościową. Inne przyczyny to jej urodzenie jako dziecko upośledzone lub gorsze warunki życiowe od innych.