Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne, które przekazują sygnały między komórkami nerwowymi. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe przesyłanie informacji między komórkami nerwowymi.

Co to są neuroprzekaźniki w mózgu?

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne pośredniczące w przekazywaniu informacji pomiędzy komórkami układu nerwowego (neuronami) oraz między neuronami a mięśniami i gruczołami. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układów nerwowego i procesów życiowych, takich jak oddychanie, krążenie krwi, trawienie i regulacja temperatury ciała. Neuroprzekaźniki działają poprzez wydzielanie się z neuronów do komórek mięśniowych lub innych neuronów, gdzie stymulują lub hamują ich aktywność.

Jakie są rodzaje neuroprzekaźników?

Najbardziej rozpowszechnionymi neuroprzekaźnikami są: glutaminian, GABA, acetylocholina, noradrenalina, dopamina i serotonina. Każdy z nich jest przeznaczony do komunikowania się między komórkami nerwowymi lub mięśniowymi w organizmie i odpowiedzialny jest za różne funkcje.
Glutaminian to najbardziej rozpowszechniony neurotransmiter występujący w mózgu i odpowiedzialny jest za pamięć i uczenie się. GABA jest neurotransmiterem inhibitorym, który powstrzymuje aktywność neuronalną i reguluje sen oraz nastrój. Acetylocholina to także inhibitor neurotransmiterów i główny odpowiedzialny za działanie pamięci operacyjnej. Noradrenalina pełni rolę neuroprzekaźnika na drodze powrotnej oraz utrzymania stanu czujności. Dopamina to neuroprzekaznik motywacji i nagród, a serotonina reguluje samopoczucie oraz apetyt.

Co wytwarza neuroprzekaźniki?

Komórki nerwowe! A konkretnie, to są substancje chemiczne wytwarzane przez komórki nerwowe i przez nie uwalniane są do krwiobiegu. Z tego powodu neurotransmiterami można nazwać wszelkie rodzaje substancji: aminokwasy, neuropeptydy, hormony i lipidy. Warto wiedzieć też, że neurotransmiterami są także kilkarodzaje witamin – choćby witamina B12! Funkcję neuroprzekaźników można porównać do dzwonka domofonowego – sygnał w postaci chemicznej dociera od neuronu presynaptycznego do komórki postsynaptycznej i „budzi” ją do działania.

Gdzie znajdują się neuroprzekaźniki?

Neuroprzekaźniki gromadzone są w komórkach nerwowych w otworach zwanych pęcherzykami synaptycznymi. Gdzie dochodzi depolaryzacji? Depolaryzacja ma miejsce kiedy impuls elektryczny dotrze do zakończenia presynaptycznego, czyli kiedy pęcherzyki synaptyczne łączą się z błoną presynaptyczną.

Czy serotonina to neuroprzekaźnik?

Serotonina to neurotransmiter, który jest wytwarzany endogenicznie w organizmie. Jest transportowana przez nerwy i uwalniana wewnątrz komórek nerwowych, a następnie bierze udział w regulacji pewnych procesów fizjologicznych. Serotonina odgrywa istotną rolę w regulacji apetytu, snu, nastroju i behawioralności człowieka. Ponadto neuroprzekaźnik ten stymuluje układ immunologiczny i ma działanie antyoksydacyjne.

Jak pobudzić neuroprzekaźniki?

Dobrym sposobem na pobudzenie produkcji neuroprzekaźników w korze czołowej jest zastosowanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe Omega-3. Kwasy te są niezbędne w produkcji dopaminy i innych ważnych neuroprzekaźników. Dieta bogata w kwasy Omega-3 zwiększa poziom dopaminy w korze czołowej nawet o 40%. Najlepszymi źródłami kwasów Omega-3 są tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś czy sardynki.

Jak podnieść poziom neuroprzekaźników?

Dopaminę – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za motywację, nagrodę i uczenie się – możemy znaleźć w produktach bogatych w białko. Jeśli chcemy zwiększyć jej poziom, powinniśmy sięgać po produkty zawierające aminokwasy tyrozyny i fenyloalaniny, które znajdują się w pokarmach bogatych w białko. Warto więc regularnie jeść jaja, ryby, mięso oraz rośliny strączkowe.

Jak się bada poziom neuroprzekaźników?

Poziom neuroprzekaźników można określić na podstawie analizy moczu i śliny. Do badania używa się metody StressPrint, która pozwala na pobranie próbek w bardzo prosty sposób. W badaniu oznacza się wszystkie istotne hormony stresu i neuroprzekaźniki. Dzięki tej metodzie można uzyskać szczegółowe informacje o aktualnym obciążeniu organizmu stresem.

Co blokuje dopamine?

U podstaw choroby leżą zmiany zwyrodnieniowe komórek istoty czarnej śródmózgowia, które ograniczają produkcję dopaminy. Kiedy dojdzie do obumarcia 80% neuronów, pozostała ich część nie jest w stanie wydzielać wystarczającej ilości neuroprzekaźnika – dopaminy. Dopamine jest neuroprzekaźnikiem, który bierze udział w regulacji ruchu i koordynacji nerwowo-mięśniowej oraz odczuwaniu nagrody i satysfakcji. Z tego powodu jego niedobór może prowadzić do objawów takich jak: drgania, sztywność mięśniowa, problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacja nerwowo-mięśniowa.