Wyrośla chrzęstno – kostne to najczęściej spotykana łagodna forma nowotworu kości, występująca często u dzieci i młodzieży jako bezbolesna narośl, mogąca wyrastać do znacznych rozmiarów przeważnie przy nasadach kości długich.

Czy wyrosl kostna boli?

U większości pacjentów wyrośl nie daje żadnych objawów, jednak może ona wywoływać ból, a także zaburzenia czucia i krążenia krwi w kończynie. W diagnostyce wykorzystuje się badania obrazowe takie jak rentgen, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny zajętej kończyny.

Czy usuwać wyrośl chrzęstno-kostna?

Wyrośl chrzęstno-kostna jest najczęściej występującym nowotworem łagodnym kości. Leczenie jest wyłącznie operacyjne i polega na wycięciu wyrośli wraz z jej podstawą.

Czy wyrosl chrzęstno-kostna to rak?

Łagodnym nowotworem kości, który jest też zaliczany do nowotworów chrzęstnopochodnych, jest wyrośl chrzęstno-kostna (osteochondroma). Występuje ona głównie u osób w młodym wieku, w okolicy chrząstki wzrostowej dużych kości długich i przestaje rosnąć po zakończeniu wzrostu kości.

Co to jest wyrośl kostna?

Wyrośla chrzęstno – kostne to najczęściej spotykana łagodna forma nowotworu kości, występująca często u dzieci i młodzieży jako bezbolesna narośl, mogąca wyrastać do znacznych rozmiarów przeważnie przy nasadach kości długich.

Co to jest Egzostoza?

Egzostoza podpaznokciowa to łagodna zmiana chrzęstno-kostna. Tworzy się ona na paliczkach dystalnych – zwykle w ich bocznych częściach. Przybiera ona postać guza, który z czasem prowadzi do uniesienia płytki paznokciowej oraz zniszczenia łożyska. Paznokieć zaczyna się rozwarstwiać i ulega deformacji.

Co to jest Osteochondroma?

Osteochondroma (ang., łac. osteochondroma, kostniakochrzęstniak) jest najczęstszym (łagodnym!) nowotworem kości (stanowi 35% łagodnych nowotworów kości), składającym się z tkanki chrzęstnej i kostnej. Stanowi około 10 do 15% wszystkich nowotworów kości.

Co to jest Chrzęstniak?

Chrzęstniak to rodzaj łagodnego nowotworu, wywodzącego się z tkanki chrzęstnej. Chrzęstniaki najczęściej rozwijają się w kościach długich – mogą rosnąć zarówno w ich wnętrzu, jak i powierzchownie. Wiele chrzęstniaków nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywanych zupełnie przypadkowo.

Co to jest kostniak?

Kostniak to łagodny nowotwór kości, który osiąga rozmiary do kilku centymetrów. Rozwija się głównie w kościach twarzoczaszki i choć zwykle nie daje objawów, to przez ucisk na okoliczne tkanki może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak zatkanie zatok lub zaburzenia neurologiczne.