Co to jest test HPV DNA?

Pilotaż testu HPV-DNA: bliżej przełomu w profilaktyce raka szyjki macicy. Test w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV-DNA) częściej niż badanie cytologiczne wykrywa zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy. „Ma on o wiele większą czułość, bo przekraczającą 90 proc. “ — wyjaśnia dr hab.

Jak długo czeka się na wynik HPV?

Czas oczekiwania na wynik badania HPV DNA to 7–10 dni roboczych. Dodatni wynik testu HPV DNA, czyli stwierdzenie obecności kwasu nukleinowego wirusa brodawczaka w badanym materiale nie oznacza nieuchronnego zachorowania na raka szyjki macicy, a jedynie przynależność do grupy podwyższonego ryzyka.

Jak przygotować się do badania HPV?

Próbki nie należy pobierać w okresie krwawienia miesiączkowego. Ponadto, kobieta powinna powstrzymać się od współżycia seksualnego co najmniej 24 godziny przed planowanym badaniem. Ważne jest też ograniczenie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych w okolicy narządów rodnych.

Jak sprawdzic czy ma się wirusa HPV?

Zakażenie HPV można podejrzewać u osób, u których występują nawracające i przewlekłe stany zapalne dróg rodnych. Upewnić się co do obecności wirusa w naszym organizmie możemy poprzez badania PCR, podobne do badania cytologicznego szyjki macicy.

Co oznacza pozytywny wynik HPV?

Dodatni wynik testu DNA HPV świadczy o zakażeniu HPV typem wirusa wysokiego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Jeżeli oba testy są ujemne jest mało prawdopodobne aby istniało zakażenie HPV.

Czy wirus HPV wyjdzie w badaniu krwi?

Wirusy HPV LR wywołują łagodne zmiany, nie niezwiązane z rakiem szyjki macicy. Aby sprawdzić, czy jest się nosicielem, należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne.

Zobacz również:  Czy Uderzenia gorąca są niebezpieczne?

Jak wygląda badanie na HPV u mężczyzn?

W celu wykrycia wirusa u mężczyzn można wykonać test na HPV polegający na pobraniu próbki bezpośrednio z prącia. Na rynku są dostępne testy, które można samodzielnie wykonać w domu. W takim wypadku pacjent samodzielnie pobiera materiał do badania (wymaz z prącia lub cewki moczowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *