Co to jest terapia skojarzona? Ta nowoczesna strategia w fizykoterapii, nazywana również terapią kombinowaną lub łączoną, polega na zastosowaniu w jednym zabiegu równoczesnego działania dwóch odmiennych form energii. Najczęściej stosuje się po- łączenie fal ultradźwiękowych z elektrostymulacją.

Co to za zabieg Fonoforeza?

Fonoforeza polega na wprowadzeniu do ciała leku za pomocą ultradźwięków. Fale akustyczne mogą być ciągłe lub impulsowe. W konsekwencji drgania mechaniczne powodują mikromasaż tkanek. Działanie lecznicze zabiegu i w konsekwencji wskazania do jego przeprowadzenia są bardzo szerokie.

Na czym polega zabieg Ultrafonoforeza?

Ultrafonoforeza to zabieg miejscowy polegający na wprowadzeniu leku do tkanek za pomocą fali ultradźwiękowej. Stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne w postaci żelu. Zabieg ten łączy w sobie miejscowe działanie fal ultradźwiękowych z działaniem zastosowanego leku.

Jak długo trwa zabieg ultradźwiękami?

Czas zabiegu – 3-4 minuty Ultradźwięki to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości (1-3 MHz). Tkanka naświetlana tego typu falami podczas zabiegu podlega mikro-masażowi, którego efektem jest zwiększona temperatura, przyspieszone mikrokrążenie. Ultradźwięki działają przeciwbólowo, rozluźniająco, przyspieszają gojenie.

Co to jest leczenie skojarzone w onkologii?

Polega ono na kojarzeniu różnych metod leczenia nowotworów w tym samym czasie np. napromienianie śródoperacyjne, chemioterapia okołooperacyjna, leczenie systemowe stosowane równocześnie z napromienianiem (radiochemioterapia).

Czy fizjoterapia może zaszkodzić?

Konsultacja lekarska przed przyjściem do fizjoterapeuty tak naprawdę nigdy nie zaszkodzi. Są jednak przypadki, kiedy koniecznie przed wizytą u fizjoterapeuty należy zgłosić się do lekarza.