zabieg operacyjny; wydłutowanie okienka w błędniku kostnym ucha wewn., stosowane w leczeniu otosklerozy w celu przywrócenia zdolności percepcji wrażeń słuchowych; też operacyjne dojście do wypadniętego jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, polegające na wycięciu części więzadła i kawałka łuków kręgowych.

Na czym polega zabieg Mikrodiscektomii?

Mikrodiscektomia polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Zabieg wykorzystuje technikę mikrochirurgiczną z użyciem mikroskopu i mikronarzędzi. Czas operacji wynosi od 60 do 120 minut.

Na czym polega operacja kręgosłupa lędźwiowego?

Operacja polega na precyzyjnym wprowadzeniu śrub poprzez nasady kręgu do trzonów, które wymagają stabilizacji oraz na wprowadzeniu implantu pomiędzy trzony, który zapewni zachowanie odpowiedniej odległości między trzonami.

Jak wygląda operacja dyskopatii ledzwiowej?

– Discektomia klasyczna polega na wykonaniu dużego otwarcia skórnego, odwarstwieniu mięśni przykręgosłupowych oraz usunięciu więzadła żółtego – wyjaśnia lek. med. Marcin Wdowiak. – Podczas operacji następuje częściowe zniesienie łuku kręgu, a następnie usunięcie dysku.

Co to jest Fenestracja torbieli?

Laparoskopowa fenestracja (wycięcie fragmentu ściany) jest zalecaną metodą leczenia. W przypadkach przeciwskazań do zabiegu operacyjnego można rozważyć skleroterapię; jednak ryzyko nawrotu jest znacznie wyższe w porównaniu do fenestracji oraz konieczne może być powtórzenie kilka krotnie tego zabiegu.

Kiedy konieczna jest operacja kręgosłupa lędźwiowego?

Leczenie chirurgiczne należy rozpatrzyć dopiero wtedy, jeśli metody nieinwazyjne okażą się nieskuteczne. Silny ból nie jest rzadko jest bezpośrednią przyczyną operacjo. Wskazaniem są najczęściej zaburzenia czucia w kończynie lub osłabienie siły mięśniowej. Operacja jest pierwszym krokiem do polepszenia stanu pacjenta.

Jak wygląda operacja dysku?

Chirurg nacina skórę, następnie odsuwa mięśnie przykręgosłupowe i nacina więzadło żółte, tak aby wejść do kanału kręgowego. Zazwyczaj konieczne jest usunięcie niewielkiej części tylnej części kręgu aby uwidocznić uszkodzony dysk. Następnie neurochirurg usuwa fragment dysku uciskającego na korzeń nerwowy.