Co się stanie gdy pęknie błona bębenkowa?

Słyszeliście kiedyś o tym, co się stanie, gdy pęknie błona bębenkowa? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł! Będziecie zaskoczeni, jak wiele może się zmienić.

Uszkodzenie błony bębenkowej powoduje nagłe przerwanie izolacji ucha i przez to człowiek słyszy huk, który jest bardzo głośny. Z tego powodu można odnieść wrażenie, że w uchu rozbrzmiewa. Dochodzi do tego także poranna mgła oraz pogorszenie zanikania dźwięków na skutek czego stajemy się bardziej podatni na hałasy. Ponadto perforacja bębenka powoduje, że do kanału słuchowego dostają się różne drobinki, które mogą powodować stan zapalny.

Jak długo goi się perforacja błony bębenkowej?

Mimo że zranienie błony bębenkowej może być bolesne, perforacja powinna goić się w ciągu około dwóch miesięcy. W tym czasie należy utrzymywać higienę i suchość w okolicach uszu. Ponadto, aby zapobiec lub leczyć infekcje, można przyjmować antybiotyki. Wreszcie, stosowanie środków przeciwbólowych ułatwi tolerancję bólu.

Czy perforacja błony bębenkowej jest groźna?

Tak, bardzo groźna. Ucha to bardzo delikatny narząd, a perforacja może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak rozwój zakażeń bakteryjnych czy utrata słuchu. Dlatego też tak ważne jest, aby udać się do lekarza laryngologa w przypadku podejrzenia perforacji. Lekarz może zlecić badania diagnostyczne, takie jak RTG lub USG, a w przypadku stwierdzenia perforacji – skieruje na leczenie.

Czy da się naprawic błonę bębenkową?

W przypadku małych perforacji centralnych przebiegających bez powikłań zalecana jest kilkumiesięczna obserwacja, gdyż błona bębenkowa ma dość dużą zdolność do regeneracji i istnieje możliwość jej samoistnego wygojenia. Gdy perforacja nie ma tendencji do zamykania się, występują powikłania (np. utrata słuchu czy zeza), konieczna jest interwencja chirurgiczna polegająca na uzupełnieniu defektu błony bębenkowej autologiczną lub syntetyczną łatką.

Zobacz również:  W jakim wieku wychodza 5 mleczne?

Czy uszkodzenie błony bębenkowej boli?

Tak, uszkodzenie błony bębenkowej jest często przyczyną ostrych bolów w uchu. Ból może być tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach można odczuwać również mniejszy dyskomfort. Dolegliwości takie jakszumy uszne, zawroty głowy mogą sugerować o uszkodzeniu głębiej położonych struktur ucha.

Czy można przebic bebenek?

Czy przebicie błony bębenkowej może być groźne?

Błona bębenkowa jest hakiem łączącym trzon mózgu do ślimaka w uszach. Każdy słyszy dźwięki, ponieważ fale dźwiękowe wpadają przez ucho zewnętrzne i kończyny środkowe i docierają aż do bębenka. Błona bębenkowa jest elastyczna i giętka, ale również niezwykle delikatna. Możliwe jest przebicie bebenka, ale takie uszkodzenie jest poważne i może prowadzić do komplikacji zdrowotnych, takich jak niedosłuch czy głuchota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *