Używamy ciśnienia każdego dnia – do pompowania roweru, mycia samochodu czy nawet do prania. Ciśnienie jest jednak czymś więcej niż tylko siłą – może ono również pomóc w leczeniu chorób, a nawet wytwarzać energie. Wysokie ciśnienie może mieć wiele zastosowań, ale jak dokładnie działa?

Krew naciska na ścianki naczyń krwionośnych, a gdy krew wciąż napływa do mózgu powoduje zawroty głowy i omdlenia. Wysokie ciśnienie rozszerza światłowody w oku, co powoduje pogorszenie wzrokuse może również prowadzić do krwotoków z nosa. Można brać leki przeciwnadciśnieniowe, ale skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia.

Czego nie wolno robić przy nadciśnieniu?

Przede wszystkim musimy zrezygnować z nałogu palenia tytoniu. Kolejnym istotnym elementem jest ograniczenie konsumpcji alkoholu – pamiętajmy, że środek ten zwiększa ciśnienie krwi! Co więcej, bardzo ważna jest aktywność fizyczna – pomaga ona uregulować ciśnienie tętnicze. Zwiększenie aktywności może być trudne dla osób pracujących w systemie „zmianowym” lub prowadzących siedzący tryb życia – dlatego warto już teraz rozpocząć regularne ćwiczenia i stosować się do ich planu. Redukcja masy ciała to także istotny czynnik w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Nadwaga i otyłość powodują bowiem, że nasze ciało ma więcej pracy – a to bezpośrednio przekłada się na podwyższone ciśnienie krwi. Dlatego też dieta odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu choroby! Pamiętajmy również o tym, by jej skład był bogaty w witaminy oraz minerały – takie jak potas, wapń i magnez. Powinniśmy unikać natomiast produktów bogatych w soli, gdyż ta dodatkowo podwyższa ciśnienie krwi.

Kiedy zaczyna się nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest uznawane za rozpoznane, jeżeli wartości ciśnienia tętniczego podczas dwóch lub trzech wizyt przekraczają 140/90 mm Hg. Innymi słowy, możemy mówić o nadciśnieniu tętniczym, jeśli krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych z większą siłą niż powinna. Ciśnienie krwi jest mierzone w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Słupek rtęci to jednostka ciśnienia, a skrót „mm” oznacza milimetry. Najczęstszym rodzajem nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie pierwotne, czyli takie, którego przyczyna nie jest zidentyfikowana. Nadciśnienie pierwotne stanowi około 90-95% wszystkich przypadków.

Czy picie wody obniża ciśnienie krwi?

Prawdopodobnie tak – przynajmniej według kilku ostatnich badań. Woda jest niezbędna do życia i pomaga w utrzymaniu wszystkich funkcji organizmu. Ma również wpływ na ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi jest to siła, z jaką krew ściska się w naczyniach krwionośnych. Kiedy krew ma większą objętość, może mieć tendencję do ściskania się mocniej. Dlatego picie dużej ilości wody może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, ponieważ rozrzedza ona krew.

Kiedy ciśnienie powinno niepokoić?

Ciśnienie krwi różni się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, poziom stresu czy aktywność fizyczna. Prawidłowym określa się ciśnienie tętnicze wynoszące od 120 do 129/80-84 mm Hg. Nie oznacza to jednak, że jeśli poziom ciśnienia tętniczego dociera do 90/60 mm Hg i nieco powyżej, to powinniśmy się tym niepokoić. Ciśnienie krwi może spaść na skutek zmian hormonalnych u kobiet w ciąży lub podczas miesiączki oraz przy intensywnym wysiłku fizycznym. Natomiast gdy ciśnienie regularnie przekracza 160/100 mm HG, możemy mówić o nadciśnieniu i konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi bez leków w 5 minut?

Z tymi ruchami to bajka! Wykonujemy ruchy po okręgu w kierunku nosa. Powtarzamy po obu stronach głowy przez pięć minut. Dzięki temu ćwiczeniu poprawia się krążenie krwi, a ciśnienie się normuje.

W jakiej pozycji spać przy wysokim ciśnieniu?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów lepiej jest spać na lewym boku. Pozycja ta ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu sen odciąża serce, które nie musi tak intensywnie pracować.

Przy jakim ciśnieniu należy wezwać pogotowie?

Najpoważniejsze będzie ciśnienie 180 na 110 i wyższe. W takim przypadku zaleca się natychmiastowe wezwanie pogotowia, szczególnie jeżeli towarzyszącymi objawami są ból w klatce piersiowej, duszności i problemy z oddychaniem, a także drgawki.