Co robić gdy twardnieje brzuch w ciąży?

Jeżeli odczuwamy twardnienie brzucha przed 25. – 30. tygodniem ciąży i nie jest to jednorazowe odczucie należy skontaktować się z lekarzem. Alarmującymi symptomami towarzyszącymi twardemu brzuchowi, które powinny skutkować natychmiastową wizytą u lekarza są: plamienie, krwawienie i ból.

Po czym poznać twardy brzuch w ciąży?

W którym tygodniu ciąży twardnieje brzuch?

Ciężarna kobieta po raz pierwszy zazwyczaj może odczuć twardnienie brzucha około 20 tygodnia ciąży. Zazwyczaj wtedy jest to objaw jak najbardziej fizjologiczny i nie powinien stanowić on żadnego powodu do niepokoju.

Od czego napina się brzuch w ciąży?

Około 30. tygodnia ciąży macica może zacząć reagować skurczem, czyli twardnieniem brzucha, na wiele zewnętrznych i wewnętrznych bodźców, np. zmianę pozycji ciała czy długie głaskanie brzucha. Co ciekawe, skurcze przepowiadające, nie służą tylko wytrenowaniu macicy, ale również stymulują pracę mięśni dziecka.

Czy twardy brzuch w ciąży szkodzi dziecku?

Pamiętaj, że o ile samo twardnienie brzucha, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, nie jest niczym groźnym, o tyle jeżeli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, może to już być stan niebezpieczny dla Twojego dziecka. Zdarza się, że symptomy te zwiastują odklejenie łożyska albo przedwczesny poród.

Czy twardnienie brzucha to skurcze porodowe?

Twardnienie brzucha, które towarzyszy skurczom jest objawem jak najbardziej normalnym. Istnieją jednak sytuacje, w których kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Jeżeli twardnieniu brzucha oraz skurczom towarzyszy krwawienie z dróg rodnych lub silny ból brzucha konieczna jest wizyta u lekarza.

Zobacz również:  Co jest w workach bokserskich?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *