Neuropatie są często spotykanym problemem zdrowotnym, który może mieć wpływ na każdą osobę. Istnieje wiele przyczyn neuropatii, a niektóre z nich są bardzo proste. Jednakże, istnieje wiele przyczyn, które mogą być trudne do rozpoznania. W tym artykule omówimy kilka przyczyn neuropatii.

Zmiany w funkcjonowaniu nerwów mogą mieć różne podłoże. Przyczyną może być uraz mechaniczny, inne schorzenie, np. cukrzyca (neuropatia cukrzycowa), błąd lekarski podczas operacji, choroba zakaźna lub zatrucie ołowiem czy rtęcią. Urazy mechaniczne są najczęstszym powodem neuropatii wywołanych czynnikami zewnętrznymi. Do nich dochodzi najczęściej w wyniku wypadku komunikacyjnego lub upadku z wysokości. Zmiany mogą dotyczyć jednego nerwu lub większej liczby nerwów. W przypadku uszkodzenia pojedynczego nerwu mamy do czynienia z takimi objawami, jak: drgawki, osłabienie mięśniowe, utrata wrażliwości na dotyk i ból.

Co to jest neuropatia nóg?

Neuropatia czy inaczej uszkodzenie nerwów obwodowych jest to bardzo częsta przyczyna zaburzeń czucia. Lokalizacja występowania tych zaburzeń jest ściśle ograniczona do obszaru unerwienia danego nerwu lub nerwów. W przypadku neuropatii nóg dochodzi do zaburzenia czucia w okolicach stóp oraz palców u nogi. Zaburzenia te mogą być tak nasilone, że pacjent może mieć problemy z chodzeniem.

Czy Neuropatie da się wyleczyć?

Najczęściej niestety nie, gdyż powoduje to wystąpienie zmian. Jednak duże znaczenie może mieć medycyna niekonwencjonalna- pomaga ona w łagodzeniu przykrych dolegliwości związanych z neuropatią. Należy jednak pamiętać, że samo leczenie medycyną alternatywną najczęściej niewystarczy- konieczne jest również podjęcie leczenia farmakologicznego lub innych metod leczenia.

Jak boli neuropatia?

Najczęściej można usłyszeć trzy słowa: piekący, przeszywający, palący. Tak opisywany ból jest niestety dość częstym objawem neuropatii. Inne objawy to mrowienie, drętwienie kończyn i uczucie ich osłabienia. Może pojawić się w sposób spontaniczny lub w efekcie działania innych czynników, takich jak dotyk, ciepło czy zimno.

Jak bolą uszkodzone nerwy?

Można by rzec, że wszystkim możliwymi sposobami. Często towarzyszy mu tępy lub kurczowy ból zlokalizowany gdzieś w głębi tkanek, czasem silny ucisk. Zdarzają się także krótkotrwałe, ale bardzo silne i przeszywające doznania porównywalne do porażenia prądem. One również mogą wystąpić, kiedy pacjent pozostaje w spoczynku albo gdy wykonuje jakiś gest. Najczęstsze objawy to ból i mrowienie, a także osłabienie mięśni oraz problemy ze czuciem. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty czucia lub całkowitego paraliżu.

Do czego prowadzi nieleczona neuropatia?

Zdarza się, że polineuropatia prowadzi do uszkodzenia włókien autonomicznych. Wówczas specyficzne są takie objawy jak nietrzymanie moczu, zawroty głowy i omdlenia, problemy jelitowe, nieprawidłowa potliwość czy dysfunkcje seksualne i zaburzenia rytmu serca. Dlatego też bardzo ważna jest diagnostyka oraz leczenie neuropatii.

Jakie witaminy na uszkodzone nerwy?

Witaminy z grupy B to podstawa. Szczególnie kwas foliowy (czyli witamina B9) oraz witamina B12 są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W związku z tym w przypadku urazu nerwów obwodowych warto zadbać o prawidłową ilość tej witaminy w naszym pożywieniu. Dzięki temu możemy uniknąć poważnych konsekwencji uszkodzenia nerwu, a takimi są między innymi: mrowienie i drętwienie kończyn, problemy ze wzrokiem czy słuchem, a także utrata równowagi. Pamiętajmy więc, że witamina B to niezbędny element diety każdego człowieka, a w przypadku problemów ze stanem układu nerwowego powinna być spożywana w jeszcze większych ilościach.

Jakie są objawy neuropatii?

Dysfunkcje obejmować mogą zarówno włókna czuciowe, jak też ruchowe, dlatego w przebiegu neuropatii występują liczne parestezje (mrowienie, drętwienie, zaburzenia czucia) oraz dolegliwości bólowe, ale też możliwe jest osłabienie siły mięśniowej, a nawet miejscowy paraliż.