W leczeniu epizodów paniki wykorzystuje się zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię. Cele leczenia są dwa. Po pierwsze przerwanie napadu lęku, po drugie profilaktyka kolejnych stanów paniki. Podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych w tym ataków paniki jest psychoterapia.
Spis treści
Jak szybko opanować atak paniki?
Jak radzić sobie z atakami paniki? Kiedy pojawia się wzmożony niepokój, bardzo ważne jest, aby przywołać myśl, że taki stan nie zagraża życiu oraz że to uczucie minie. Warto spróbować spowolnić i pogłębić oddech, biorąc głęboki wdech, zatrzymując go na chwilę i potem robiąc długi wydech (dłuższy niż wdech).
Jak radzić sobie z atakami nerwicy?
Jak wygląda atak nerwicy?
Atak nerwicy charakteryzuje się pojawieniem silnego lęku, który przekłada się na trudności z oddychaniem, drżeniem rąk, przyspieszonym biciem serca czy suchością w ustach.
Z czego bierze się atak paniki?
Mówi się, że napady są spowodowane czynnikami emocjonalnymi i środowiskowymi. Jeśli doświadczasz objawów ataków paniki, u podłoża może leżeć negatywne i traumatyczne przeżycie, które powoduje obudzenie się napadów. Może to być zdrada, wypadek, ciągły stres lub problemy finansowe, mieszkaniowe, w rodzinie i związku.