Zwiększone stężenie kalprotektyny w kale najczęściej wskazuje na obecność nieswoistych chorób zapalnych jelit. Poziom kalprotektyny w kale odzwierciedla zwiększoną migrację neutrofili do światła jelita przez błony śluzowej jelit objęte stanem zapalnym.
Czy kalprotektyna wykrywa raka?
Kalprotektyna w kale Badanie wykorzystuje się do rozpoznawania przewlekłych chorób zapalnych jelit, ich różnicowania z zespołem jelita drażliwego oraz w diagnostyce chorób nowotworowych. U chorych na raka jelita grubego obserwuje się istotnie wyższe stężenie kalprotektyny w kale w porównaniu z osobami zdrowymi.
Co podnosi poziom kalprotektyny?
Poziom kalprotektyny podwyższa się wraz z rozwijającym się procesem zapalnym – im bardziej zaawansowany stan zapalny, tym wyższe stężenie tego białka. W związku z tym ilościowe oznaczanie kalprotektyny może służyć do obserwacji zaostrzenia lub remisji choroby.
Jak długo czeka się na wynik kalprotektyny?
Do badania potrzebna jest ilość stolca o wielkości zbliżonej do wielości orzecha włoskiego. Próbki należy pobierać z kilku miejsc stolca. Próbkę należy przechowywać w temperaturze 2-8°C (lodówka) do momentu dostarczenia do naszej kliniki, lecz nie dłużej niż 48h. Wynik badania dostępny jest w ciągu 5-7 dni.
Jak obniżyć wysoki poziom kalprotektyny?
Zarówno badania z zastosowaniem kortykosteroidów, jak i infliksymabu wykazały, że stężenie kalprotektyny w kale maleje wraz z poprawą kliniczną stanu pacjenta. Kalprotektyna może więc być dobrym wskaźnikiem skuteczności stosowanej terapii.
Jaki jest prawidłowy wynik kalprotektyny?
Kalprotektyna – normy. Czułość testów badających poziom stężenia kalprotektyny jest bardzo wysoka, wynosi 83-100 procent u dorosłych (swoistość 60-100 procent), a także 95-100 procent u dzieci (swoistość 44-93 procent). Wynik poziomu stężenia kalprotektyny w próbce wynoszący < 50 μg/g mieści się w normie.
Jakie są objawy zapalenia jelita grubego?
Czy badanie kalprotektyny jest refundowane?
Oznaczenie stężenia kalprotektyny nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt wykonania jest pokrywany przez pacjenta i wynosi około 100–200 zł, w zależności od miasta i cennika danego laboratorium diagnostycznego.
Co oznacza białko w kale?
Kalprotektyna w kale to tzw. „białko ostrej fazy”, czyli takie białko, którego stężenie wzrasta wraz z rozwijającym się procesem zapalnym – im bardziej zaawansowany stan zapalny, tym wyższe stężenie tego białka. Kalprotektyna jest bardzo czułym i swoistym markerem stanów zapalnych.
Co powoduje zapalenie jelita grubego?
Zapalenie jelit najczęściej wywołują bakterie (np. jadu kiełbasianego) i inne drobnoustroje (rotawirusy, drożdżaki). Zdarza się także, że przyczyną stanu zapalnego są toksyny obecne w spożywanych przez nas produktach – np. te, które zawierają w sobie pestycydy.
Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest schorzeniem powodującym długotrwałe zapalenie jelita grubego, co tworzy podrażnienia lub wrzody. Może ono prowadzić do osłabiającego bólu brzucha oraz potencjalnie zagrażających życiu powikłań, podobnie jak w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna.
Jakie badania na stan zapalny jelit?
Podczas diagnostyki zaleca się zwykle: morfologię krwi, OB, poziom TSH, badanie na krew utajoną, rektoskopię, bądź USG jamy brzusznej. Kobietom często zaleca się także badanie ginekologiczne. Gdy wśród objawów występują także biegunki, lekarz zaleca dodatkowo badania w kierunku pasożytów w kale oraz badanie CRP.
O czym świadczy obecność krwi utajonej w kale?
Krew utajona w kale oznacza, że dochodzi do krwawienia w układzie pokarmowym i niezbędne jest zlokalizowanie źródła krwawienia. Może być ono wywołane schorzeniami wymienionymi jako przyczyny krwawienia. Nie wolno go lekceważyć i należy natychmiast udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki.
Co to jest nieswoiste zapalenie jelit?
Nieswoiste zapalenia jelit to grupa chorób zapalnych jelit, których objawami są zmiany i owrzodzenia ścian przewodu pokarmowego oraz nawracające, przewlekłe biegunki. Do grupy tych chorób zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego Crohna oraz nieokreślone zapalenie okrężnicy.