Chondromalacja rzepki to stan, w którym dochodzi do rozmiękania chrząstki stawowej rzepki (jednej z największych kości w stawie kolanowym, włączonej w ścięgno mięśnia czworogłowego uda).

Jak leczyc uszkodzona chrząstkę w kolanie?

Przy uszkodzeniu chrząstki spowodowanym niestabilnością leczenie polega na ustabilizowaniu kolana, aby zapobiec dalszemu uszkadzaniu chrząstki. Jeżeli uszkodzenie chrząstki jest porównywalne ze stopniem I lub II w skali Outbriga w leczeniu stosuje się odciążenie kończyny przez 6-8 tygodni.

Co to jest chondromalacja SRU?

Chondromalacja rzepki to choroba tkanki chrzęstnej, której skutkiem jest jej zniszczenie. Patologia rzepki dotyczy najczęściej kolana i jest powodem urazów, zaburzeń osi kończyny lub wysokiego wzrostu. Wynikiem chondromalacji rzepki jest jej zmiękczenie lub popękanie.

Jak leczyć zanik chrząstki stawowej?

Większość z nich przeprowadza się sposobem artroskopowym. Prowadzą do wygojenia miejsca ubytku chrząstką włóknistą. Jedynie przeszczepy chrzęstno-kostne (OAT), przeszczepy hodowli chondrocytów oraz przeszczepy pasty chrzęstno-kostnej zapewniają możliwość powstania regeneratu bogatego w komórki chrząstki szklistej.

Co na chondromalacją?

Leczenie chondromalacji Zastosowanie znajdują środki farmaceutyczne, głównie łagodzące ból, zastrzyki kolagenowe, iniekcje z osocza bogatopłytkowego oraz fizjoterapia. Postępowanie fizjoterapeutyczne najczęściej obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie, noszenie stabilizatorów i kinesiotaping.

Jak boli chondromalacją?

W przypadku I stopnia chondromalacji rzepki odczuwalne objawy mogą nie występować. Z czasem pojawia się jednak silny rozlany ból z przodu kolana – dotkliwy zwłaszcza przy długotrwałym siedzeniu w pozycji ze zgiętymi nogami, ale też podczas schodzenia i wchodzenia po schodach, klęczenia i kucania.

Czy chondromalacją rzepki jest uleczalna?

Chondromalacja rzepki może być stanem trudnym do wyleczenia. Jednak odpowiednia rehabilitacja i unikanie opisanych powyżej czynności są skuteczną i bezpieczną drogą do osiągnięcia sukcesu i powrotu do codziennego, bezbolesnego funkcjonowania.

Czego unikać przy chondromalacji rzepki?

Jak leczyć Rzepka dwudzielna?

Rzepka dwudzielna występuje 9 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj nie daje objawów bólowych. Czasem jednak dochodzi do stanu zapalnego w obrębie tkanki włóknistej łączącej dwa fragmenty. Wówczas szansą na wyleczenie jest operacyjne usunięcie fragmentu oraz intensywna rehabilitacja.

Czy da się wyleczyc Chondromalacje?

Chondromalację można leczyć zachowawczo i operacyjnie. Bardzo duże znaczenie w leczeniu chondromalacji kolana ma odpowiednia rehabilitacja i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą powrócić do właściwego funkcjonowania oraz ograniczą dolegliwości bólowe.

Jakie zabiegi na Chondromalacje rzepki?

Leczenie chirurgiczne obejmuje poważniejsze uszkodzenia chrząstki, takie jak głębokie szczeliny i ubytki, sięgające aż do kości. Najczęściej stosowaną metodą operacyjną w leczeniu chondromalacji rzepki jest artroskopia. Podstawowym zabiegiem jest nawiercanie chrząstki za pomocą techniki mikrozłamań.