Na co wskazuje ból po lewej stronie brzucha?
Ból brzucha to jeden z najczęstszych objawów, które bagatelizujemy. Często dyskomfort jest zlokalizowany w konkretnym miejscu i pojawia się systematycznie w ściśle określonych sytuacjach.  Na co wskazuje ból po lewej stronie brzucha? Czy powinien zmotywować do wizyty u lekarza?

Ból lekki czy nie do zniesienia?

Ból po lewej stronie brzucha może być ostry i tak intensywny, że trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Jeśli rzeczywiście dyskomfort jest tak ogromny, nie ma mowy o zwlekaniu z wizytą u lekarza. Trzeba działać od razu, bo duży ból może mieć poważne przyczyny, niekiedy zagrażające nawet zdrowiu i życiu pacjenta.

ból po lewej stronie brzucha

Ostry ból brzucha w lewym boku może wskazywać przykładowo na tętniaka aorty brzusznej. W tym przypadku ból jest spory, kłujący i „wędrujący” w okolicę krzyża. Niezbędna jest błyskawiczna reakcja, która pozwoli zapobiec pęknięciu aorty.

Inna przyczyna silnego bólu brzucha po lewej stronie? Być może powodem jest ostre zapalenie trzustki, które może dawać przykre odczucia bólowe nawet przez kilka dni. Cechą charakterystyczną jest zmniejszenie dyskomfortu podczas pochylania się w pozycji siedzącej i zwiększenie bólu w trakcie kaszlu.

Niekiedy ból po lewej stronie nie jest tak dotkliwy, ale pojawia się okresowo. Przyczyny mogą być znowu bardzo różne. Jeśli ból pojawia się po jedzeniu, może wskazywać na przewlekły stan zapalny trzustki. Chorobie mogą towarzyszyć wzdęcia, nudności i biegunka.

Ból po lewej stronie brzucha i skurcze

Jeśli bólowi po lewej stronie podbrzusza towarzyszą przykre skurcze, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa. Problemem może być zapalenie jajnika lub przydatków macicy. Ból może mieć różne natężenie, często określany jest jako rozlewający się.

Jeśli ból jest niewielki, pojawia się tylko w określonych dniach cyklu, może wskazywać na owulację.

Ból po lewej stronie brzucha – co to za choroba?

Ból po lewej stronie brzucha może być symptomem bardzo wielu chorób, nie tylko przewodu pokarmowego. Lokalizacja może wskazywać, między innymi, na:

  • choroby trzustki,
  • choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego (zapalenie żołądka i dwunastnicy, choroba wrzodowa, choroba refluksowa – bóle zamostkowe)
  • zespół jelita drażliwego,
  • stany zapalne przydatków lub jajnika

 

Kategorie: Sprawdź objawy

Tagi: ,