Ból brzucha po zjedzeniu – co może oznaczać?
Ból brzucha może pojawiać się w różnych momentach. Nawracający nie powinien być ignorowany. Może bowiem wskazywać na poważne problemy. Jeśli jest to ból brzucha po zjedzeniu, przyczyny mogą być takie, jak opisane poniżej. Przeczytaj i zrób wszystko, by zmniejszyć nieprzyjemny dyskomfort.

Ból brzucha po zjedzeniu: zrozumieć ból

Ból brzucha po zjedzeniu nie może być łatwo zdiagnozowany przez internet. Konieczna jest wizyta u lekarza, wykonanie podstawowych badań, a czasami szczegółowa diagnostyka. To, co warto wziąć pod uwagę, jeśli pojawia się ból brzucha po zjedzeniu to choroba wrzodowa, kamica nerkowa i niedokrwienie krezki.

Pytania, na jakie się przygotuj

Bardzo ważny w diagnozowaniu przyczyn bólu brzucha jest szczegółowy wywiad. Warto się do niego przygotować. Jedną odpowiedź na pytanie już mamy: kiedy pojawia się ból w naszym przypadku będzie to ból brzucha po zjedzeniu. Jednak to nie wszystkie informacje, które przy okazji wizyty u lekarza należy podać. Inne to: w którym miejscu pojawia się dyskomfort, czy rozpoczyna się on w górze brzucha, a może na dole, z prawej, czy lewej strony.

Czy ból ma charakter ostry, promieniuje na inne partie ciała, a może jest tępy, jak długo trwa, czy zmienia się jego intensywność. Ważna jest także odpowiedź na pytanie, czy pacjentowi towarzyszą mdłości, wymioty, biegunka, wzdęcia.

ból brzucha po zjedzeniu

Choroba wrzodowa

Jedną z częstszych przyczyn bólu brzucha po zjedzeniu jest choroba wrzodowa, mająca przyczynę w braku wystarczającej ilości wyściółki chroniącej żołądek przed kwasem żołądkowym. Ból zazwyczaj koncentruje się po lewej stronie nieco powyżej pępka, najczęściej występuje około dwie godziny po obfitym posiłku. Najczęściej ma charakter ostry, opisywany jest jako nieprzyjemne wiercenie.

Ból może być naprawdę nieprzyjemny, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Kamienie żółciowe

Ból brzucha po zjedzeniu może wskazywać również na kamienie żółciowe. Dyskomfort dotyka najczęściej górnej części brzucha po prawej stronie, ma charakter bolesnych skurczy. Jest szczególnie dotkliwy po zjedzeniu tłustego posiłku. Często towarzyszą mu wymioty i ból brzucha.

Na wystąpienie kamieni żółciowych są podatne zwłaszcza osoby otyłe i kobiety.

Niedokrwienie krezki

Ból brzucha po zjedzeniu może być spowodowane niedokrwieniem krezki. Przyczyną często jest zatkanie tętnic przez płytki, powodujące niedostateczny przepływ krwi.W tym wypadku ból zazwyczaj ma charakter rozproszony. Często towarzyszy mu utrata wagi.

Inne przyczyny

Istnieją też inne przyczyny bólu brzucha po zjedzeniu takie, jak celiakia, nietolerancję laktozy, czy ostre sytuacje w postaci zatruć pokarmowych.

Kategorie: Sprawdź objawy

Tagi: ,