Babka zwyczajna – chwast silniejszy od wielu leków
Babka zwyczajna to pospolity chwast, który ma szerokie zastosowanie lecznicze. W ogródku przed domem zazwyczaj irytuje i motywuje do pielenia, ale już w apteczce może pomóc przy wielu schorzeniach. Do czego przyda się babka zwyczajna?

Babka zwyczajna, czyli co?

Babka zwyczajna (Plantago major L.), babka szerokolistna, babka wielka to bliska krewna babki lancetowatej. Jest powszechnym w naszej szerokości geograficznej chwastem, zasiedla łąki, przydroża i nieużytki. W lecie dość mocno pyli, a jej pyłki uznawane są za silny alergen.  Swoją nazwę zawdzięcza dużym liściom, zdecydowanie większym niż u innych babek.

babka zwyczajna

Babka zwyczajna i jej właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości babki zwyczajnej są znane od wieków. Od najdawniejszych czasów wykorzystywano je w Chinach. Korzystne właściwości babki znane są także w Polsce, choć wiedza na ten temat nie jest wystarczająco mocno propagowana, tak, jak na to zasługuje.

Roślina ma bardzo bogaty skład. Znajdziemy w niej:

  • garbniki
  • flawonoidy
  • pektyny
  • substancje śluzowe
  • magnez
  • potas
  • cynk
  • witamina A, K, C.

W celach leczniczych wykorzystuje się głównie liście babki zwyczajnej.

Jak działa babka zwyczajna?

Roślina wykorzystywana jest w domowej apteczce głównie dlatego, że ma silne właściwości wykrztuśne. Babka skutecznie hamuje wydzielanie śluzu, polecana jest osobom przeziębionym, szczególnie tym z silnym, męczącym kaszlem. Można ją stosować również na zapalenie zatok, katar sienny i alergie. W tym celu warto podawać chorej osobie sok z babki zwyczajnej, kilka razy dziennie. Należy go uzyskać ze zmiażdżonych liści, a samą roślinę pozyskać z dobrego miejsca, oddalonego od ulicy i spalin.

Bardzo cenne są właściwości przeciwzapalne babki, które są wykorzystywane przede wszystkim zewnętrznie do usuwania zmian na skórze, wspomagająco do regeneracji ran, stłuczeń i bolesnych miejsc. Wystarczy sięgnąć po dokładnie umyte liście babki zwyczajnej, lekko rozbić je i przykładać na rany, by wspomagać ich gojenie się. Poza tym zewnętrznie może być stosowana także na zmiany potrądzikowe, pozwala usuwać przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.

Roślina ta wykorzystywana jest również jako składnik wspomagający pracę układu pokarmowego, głównie żołądka. Sprawdza się zarówno w przypadku biegunki, jak i nieżytu. Znajduje również zastosowanie jako środek moczopędny i naturalny sposób wspomagający leczenie anemii.

 

Kategorie: Domowa apteczka

Tagi: ,,